Vår julgåva till Friends
I år går vår julgåva till Friends arbete mot mobbning. För en hållbar framtid handlar också om att nästa generation får växa upp i trygghet och gemenskap.
Varför Friends?
Mobbning sätter spår för livet. Friends stöttar skolor, vuxna och barn över hela landet i att skapa miljöer där trygghet, respekt och tillhörighet är grunden. Och för oss är det en viktig del av vad en hållbar framtid faktiskt byggs av välmående barn som får känna att de är värdefulla, precis som de är.
Hur hänger det ihop med Ragn-Sells?
Vårt arbete handlar om att ta hand om resurser som ska bära oss vidare. I det stora handlar det om material och kretslopp. I det ännu större handlar det om människor. I vår egen verksamhet arbetar vi för en inkluderande kultur där olika bakgrunder och erfarenheter får plats. Att stödja Friends är ett sätt för oss att bidra till att barns trygghet och gemenskap får samma självklara utrymme.
Vill du också bidra?
Här kan du läsa mer om Friends arbete och ge en egen gåva
God helg och gott nytt år önskar alla vi på Ragn-Sells!